1ufGSSj8dXU
11.01.2017 Категория: Автор: Елена Ткаченко
2

Зарплатні зміни — 2017

Мінзарплата та прожитковий мінімум

Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.16 р № 1801-VIII (далі — Закон про Держбюджет на 2017 рік) встановлено розміри мінімальної заробітної плати (далі — МЗП) та прожиткового мінімуму (далі — ПМ), які діятимуть протягом 2017 року.

Відповідно до ст. 8 Закону про Держбюджет на 2017 рік МПЗ збільшено вдвічі порівняно із зарплатою грудня 2016 року (1600 грн) — до 3200 грн у місячному розмірі та 19,34 грн — у погодинному розмірі. Вона не змінюватиметься протягом всього 2017 року.

Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) не може бути меншою від прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, тобто в 2017 році — не менш ніж 1600 грн. Тож протягом 2017 року розмір мінімального посадового окладу (тарифної ставки) може не змінюватися.

Визначення мінзарплати

З визначення мінімальної зарплати виключили згадку, що її виплачують за просту некваліфіковану працю (ч. 1 ст. 95 КЗпП, ст. 3 Закону про оплату праці). Тож тепер мінімальна заробітна плата  установлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці (ч. 1 ст. 95 КзпП, ч. 1 ст. 3 Закон № 108)

Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.

Зі ст. 95 КЗпП та ч. 2 ст. 3 Закону про оплату праці також вилучили норму щодо якої  до МПЗ не включали: доплати, надбавки й інші компенсаційні та заохочувальні виплати.

Натомість, новою статтею 31 Закону № 108 наведено виключний перелік виплат, які не враховуються до МПЗ. Це:

  • доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я (це можуть бути доплати за роботу у важких і шкідливих умовах праці, за використання дезінфікуючих засобів тощо);
  • доплати за роботу в нічний та надурочний час;
  • виплати за роз’їзний характер робіт;
  • премії до святкових і ювілейних дат.

Отже, по суті посадовий оклад у штатному розписі може бути встановлено менше ніж 3200 грн (але не менше ніж 1600 грн), але роботодавець має забезпечити МПЗ, зокрема й доплатами,  надбавкам чи заохоченнями (наприклад, виплативши премії), що не входять в перелік, визначений ст. 31 Законупро оплату праці.

Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати.

У разі роботи на умовах неповної зайнятості чи при невиконанні місячної норми праці, МПЗ виплачується пропорційно до виконаної норми праці. А отже й  доплату також здійснюють пропорційно.

 

Елена Ткаченко

Ведущий эксперт по налогообложению и бухучету компании "Smile бухгалтерия".

Комментарии (2)

Ольга

Доброго дня!
Поясніть , будь ласка, стосовно доплати у разі роботи неповної зайнятості. Якщо заробітна плата встановлена в розмірі 2000,00 грн. на місяць за 28-ми годинний тиждень, чи повинен работодавець здіснювати доплату і як її розрахувати.
Дякую.

    Елена Ткаченко

    Доброго дня!
    Якщо місячна норма праці за цією посадою 40 год. на тиждень, а працівник працює на умовах неповного робочого часу 28 год. на тиждень, тобто на 0,7 ставки, то йому має бути нарахована зарплата 2240 грн за місяць (3200 грн х 0,7). Тобто йому слід провести доплату 240 грн.

Оставить коментарий

Расскажите о нас

Поделитесь с вашими друзьями информацией о нас и станьте нашими друзьями!