ubork---ofisa
10.06.2016 Категория: Автор: Елена Ткаченко
0

Оподаткування оплати за трудовим договором та договором ЦПХ у 2016 році

Цивільно -правові договори часто використовують для оптимізації витрат на оплату праці. Але з 2016 року оподаткування трудових і цивільно-правових договорів відбувається практично однаково. Нагадаємо про ці правила.

Згідно із трудовим договором із працівником, слід:

  • утримати із зарплати ПДФО за ставкою 18% (п. 167.1 ПКУ).
  • утримати із зарплати військовий збір за ставкою 1,5% (пп. 161 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ).
  • нарахувати ЄСВ на зарплату в розмірі 22% (ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, далі — Закон про ЄСВ).

Під час нарахування доходів у формі зарплати база обкладення ПДФО визначається як нарахована зарплата, зменшена на суму податкової соціальної пільги за її наявності (абз. 1 п. 164.6 ПКУ). Військовий збір утримується із суми нарахованої зарплати без вирахування податкової соціальної пільги.

У разі якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску (п. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ).

За ЦПД із фізособою, яка не є підприємцем:

  • утримується ПДФО із суми винагороди за ставкою 18% (податкова соціальна пільга у такому разі не застосовується).
  • утримується військовий збіріз суми винагороди за ставкою 1,5%.
  • нараховується на суму винагороди ЄСВ у розмірі 22%.

При оподаткуванні винагороди за ЦПД також слід врахувати, що для осіб, які виконують роботи (надають послуги) за ЦПД, строк виконання яких перевищує календарний місяць, ЄСВ нараховується на суму, що визначається шляхом ділення винагороди, виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які вона нарахована (ч.  2 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Як бачимо, починаючи із 1 січня 2016 року ЄСВ із зарплати працівника (за ставкою 3,6%) та із винагороди за ЦПД (за ставкою 2,6%) не утримується. А ставка нарахування становить однаковий розмір 22%. Таким чином, оподаткування зарплати і винагороди проводиться за однаковими ставками.

У разі якщо ЦПД укладено з підприємцем-загальносистемником, підприємство не має утримувати та сплачувати ПДФО з військовим збором. Однак це лише за умови, якщо фізособою надано копію документа, який підтверджує:

1) державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності;

2) відповідність виконуваних робіт (надаваних послуг) видам діяльності, зазначеним у відомостях із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (далі — ЄДР) (абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ), тобто копії витягу з ЄДР (для ЄСВ).

Для підприємців на єдиному податку — роботи (послуги) повинні відповідати видам діяльності, які зазначені в реєстрі платників єдиного податку для груп 1 та 2 (пп. 165.1.36 ПКУ) і видам діяльності, указаним у ЄДР (для групи 3).

Таким чином, якщо роботу виконує підприємець у рамках підприємницької діяльності, підприємство-замовник не сплачуватиме з винагороди за ЦПД ПДФО, ЄСВ та військовий збір.

Отже, можемо зробити висновки, що із 2016 року основною перевагою ЦПД перед трудовим договором є те, що виплата винагороди не має нижньої межи у розмірі мінзарплати у розрахунку на місяць. А у разі виплати винагороди менше цієї межи, не потрібно донараховувати базу для нарахування ЄСВ до минзарплати. 

Елена Ткаченко

Ведущий эксперт по налогообложению и бухучету компании "Smile бухгалтерия".

Оставить коментарий

Расскажите о нас

Поделитесь с вашими друзьями информацией о нас и станьте нашими друзьями!