63_8.640
12.02.2017 Категория: Автор: Галина Морозовская
0

Єдиний податок: основні зміни 2017

Ставки єдиного податку

Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць. При цьому «Установити, що з 1 січня 2017 року до прийняття відповідним органом місцевого самоврядування рішення про встановлення ставок місцевих податків і зборів на 2017 рік відповідно до цього Закону, встановлені таким органом місцевого самоврядування ставки єдиного податку для платників першої групи, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та збору за місця для паркування транспортних засобів застосовуються з коефіцієнтом 0,5» (п. 3 Закону України від 20.12.2016 р. № 1791-VIII).

Група

Ставка

Розмір у грн.

Фізособи-СПД

1 група

до 10% до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (на місяць)

не більше 160 грн

2 група

до 20% до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (на місяць)

не більше 640 грн

3 група

5% до доходу (для платників ПДВ – 3%)

Юрособи

3 група

5% до доходу (для платників ПДВ – 3%)

4 група

розмір ставок податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду залежить від категорії (типу) земель, їх розташування та становить (у відсотках бази оподаткування):

– для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту) – 0,95;

– для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – 0,57;

– для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) – 0,57;

– для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – 0,19;

– для земель водного фонду – 2,43;

– для сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту, – 6,33

 

У разі припинення платником єдиного податку провадження господарської діяльності податкові зобов’язання із сплати єдиного податку нараховуються такому платнику до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому анульовано реєстрацію за рішенням контролюючого органу на підставі отриманого від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності (п. 295.8 ПКУ).

ЄСВ у фізосіб-єдинників

З січня 2017 року мінімальний страховий внесок становить 704 грн. (3 200 грн. х 22 % : 100%). Такий внесок щомісяця сплачують єдинники другої групи, а також ФОП – єдинники третьої групи. А єдинники першої групи повинні будуть сплачувати щомісяця половину цієї суми – лише 352 грн. (704 грн. х 0,5) (Закон № 1774, зміни до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону від 08.07.2010 р. № 2464-VI).

Категорія ФОП

Сума ЄСВ

Мінімальний страховий внесок

Строк сплати

за місяць, 
грн

за квартал,
 грн

за рік, 
грн

ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування

Мінімальний страховий внесок (22 % мінімальної зарплати)

704,00

2112,00

8448,00

До 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок 
(19 квітня, 19 липня, 
19 жовтня, 19 січня 2018 р.)

Платники єдиного податку першої групи

0,5 мінімального страхового внеску (3200 грн х 22 % х 0,5)

352,00

1056,00

4224,00

ФОП, які обрали загальну систему оподаткування

Мінімальний страховий внесок (22 % мінімальної зарплати)

704,00

мають право на сплату авансових платежів

8448,00

Остаточний розрахунок за календарний рік, до 10 лютого наступного року

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність

Мінімальний страховий внесок (22 % мінімальної зарплати)

704,00

мають право на сплату авансових платежів

8448,00

Остаточний розрахунок за календарний рік, до 1 травня наступного року

 

Відмітимо: усіх підприємців-пенсіонерів звільнили від сплати ЄСВ. У попередні роки звільненням могли скористатися лише підприємці-єдинники, які є пенсіонерами за віком й інвалідами, що отримують пенсію за віком або соціальну допомогу. Тепер же звільненням від сплати ЄСВ за себе можуть скористатися також підприємці (пенсіонери й інваліди), які перебувають на загальній системі оподаткування.

 

Категорія платника

Пільга зі сплати ЄСВ

ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування

Звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу

ФОП, які обрали загальну систему оподаткування

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність

 

не застосовується

 

Подання декларації

Єдинники 1 та 2 груп звітну декларацію вони повинні подавати протягом 60 календарних днів після закінчення звітного року (пп. 49.18.3, п. 294.1 ПКУ).

Але передбачено подання декларацію в строк, передбачений для квартального періоду – 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу, якщо (пп. 296.5.1 ПКУ):

  • перевищено посеред року граничний обсяг доходу;
  • добровільно переходять до іншої групи єдиного податку;
  • переходять на загальну систему.

Єдинники третьої групи, які не отримали доходу у звітному періоді і не мають показників для декларування, можуть не подавати декларацію.

Податок на доходи нерезидентів

З 2014 до 2017 р. податок на доходи нерезидентів-юросіб з джерел походження з України сплачували лише платники податку на прибуток і постпредставництва при виплаті таких доходів. Це було пов’язано із спеціальним визначенням терміну «резидент» для цілей р. ІІІ в пп. 14.1.213  – (його, до речі, ввели Законом України від 24.10.2013 р. № 657-VII). Якраз за цим спецвизначенням під резидентами для цілей розділу ІІІ вважали платників податку на прибуток (був відсил до п. 133.1 ПКУ). Зараз же прибрали це спеціальне визначення. І виходить, що платити податок з доходів нерезидентів мають РЕЗИДЕНТИ, які виплачують такі доходи з джерел походження з України (пп. 141.4.2 ПКУ). Нагадаємо перелік доходів міститься у пп. 141.4.1 ПКУ.

Тож зараз резиденти розуміється у загальному визначенні з пп. 14.1.213 а не спеціальному. А це юрособи з місцезнаходженням на території України, фізособи, місце проживання яких в Україні. Вони, виплачуючи дохід з джерел походження з України нерезиденту-юрособі мають утримати податок і перерахувати його в бюджет. Виходить і єдинники та неприбуткові організації виплачуючи нерезиденту-юрособі дохід з джерел походження з України змушені будуть платити податок на репатріацію.

Єдинники та РРО

Якщо в календарному році дохід єдинника 2 чи 3 груп, незалежно від обраного виду діяльності, перевищить 1 млн грн., він зобов’язаний застосовувати РРО (п. 296.10 ПКУ).

Тепер з 1 січня 2017 року застосовувати РРО зобов’язані всі єдинники незалежно від групи та обсягу доходу, які реалізують технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту.

Термін:

Технічно складні побутові товари – непродовольчі товари широкого вжитку (прилади, машини, устаткування та інші), які складаються з вузлів, блоків, комплектуючих виробів, відповідають вимогам нормативних документів, мають технічні характеристики, супроводжуються експлуатаційними документами і на які встановлено гарантійний строк (п. 251 ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 № 1023-XII) 1023).

Одначе для цілей застосування РРО КМУ має встановити перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні. Цей перелік він має затвердити до 31.03.2017 р.

На 29.12.2016 зазначив, що Перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) буде затверджений у 1 кварталі ц.р.: «У платників податків виникло багато питань щодо застосування РРО для технічно складних побутових товарів. Звертаємо Вашу увагу, зазначені норми НЕ застосовуватимуться з 01 січня 2017 року, а лише після визначення переліку товарів. Перелік товарів, які підлягатимуть застосуванню РРО, має встановити Кабінет Міністрів до 31.03.2017. Протягом цього періоду штрафні санкції застосовуватися не будуть. УВАГА! Наголошуємо, що це має бути окремий Перелік з метою застосування РРО, який не пов’язаний зі схожим Переліком з метою гарантійного ремонту (постанова КМУ від 11 квітня 2002 р. № 506). Під час розробки будуть проведені консультації з громадським суспільством та експертами» (див. ).

Тож виходить допоки немає окремого переліку не діє і обов’язок використовувати єдинниками РРО при продажу технічно складних побутових приладів.

 

Галина Морозовская

Ведущий эксперт по налогообложению и бухучету компании "Smile бухгалтерия".

Оставить коментарий

Расскажите о нас

Поделитесь с вашими друзьями информацией о нас и станьте нашими друзьями!