Online_payments
20.08.2019 Категория: Автор: Галина Морозовская
0

Чи використовувати субрахунок 316 після відміни обов’язкового продажу валюти

Пригадаємо для чого використовують субрахунок 316 «Спеціальні рахунки в іноземній валюті».

За Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Мінфіну від 30.11.1999 р. № 291 (далі — Інструкція № 291):

«Субрахунок 316 «Спеціальні рахунки в іноземній валюті» призначений для обліку коштів в іноземній валюті, що підлягають розподілу або додатковому попередньому контролю, у тому числі сум коштів в іноземній валюті, що підлягають обов’язковому продажу відповідно до законодавства».

Зрозуміло, що свого часу введення Мінфіном в План рахунків субрахунка 316 якраз було пов’язане з обов’язковим продажем валюти. Адже фактично лише для цих цілей і використовувався субрахунок 316 – для відображення руху інвалюти за розподільчим рахунком.

Обов’язковий продаж валюти відмінено з 20 червня 2019 р. (постанова Правління НБУ від 18.06.2019 р. № 78).

Субрахунок 316 з Плану рахунків не зник. Звернемо увагу, що за Інструкцією № 291 на субрахунку 316 обліковують «у тому числі сум коштів в іноземній валюті, що підлягають обов’язковому продажу відповідно до законодавства». Тобто не лише ту інвалюту, яка підлягає обов’язковому продажу (якого нині уже немає), а й ту інвалюту, що підлягає розподілу.

А на сьогодні, як і раніше, інвалюта від нерезидента перед тим як потрапити на поточний рахунок суб’єкта господарювання зараховується банком на розподільчий рахунок. Тобто автоматично з відміною обов’язкового продажу валюти не відпала потреба використовувати субрахунок 316. Бо, як ми з’ясували, він призначений не лише для обліку обов’язкового продажу валюти.

Тому вважаємо, що й після відміни обов’язкового продажу валюти, можна обирати (відстоювати) один з двох підходів щодо обліку інвалютних надходжень:

1) кошти на розподільчому рахунку – не актив (бо не контролюються суб’єктом господарювання) і облік за цим рахунком не вести (курсові не визначати) – тобто субрахунок 316 не використовувати;

або

2) кошти на розподільчому рахунку – актив і відповідно при зарахуванні валюти на такий рахунок брати курс НБУ на таку дату та рахувати курсові різниці за рухом коштів на розподільчому рахунку.

Відмітимо, що при введенні субрахунка 316 в План рахунків Мінфін фактично визнав, що кошти на розподільчому рахунку – актив підприємства. А значить при визнанні коштів-активу курс беруть на дату зарахування їх на розподільчий рахунок.

Тому факт відміни обов’язкового продажу валюти на облік за розподільчим рахунком не впливає. Як і раніше все залежить від того, розглядає підприємство такі кошти на розподільчому рахунку активом чи ні.

Тож ті, хто використовували субрахунок 316 до відміни обов’язкового продажу і надалі використовуватимуть його, адже кошти на розподільчому рахунку фактично вважали активом. Виняток: якщо передбачали в своїй обліковій політиці, що субрахунок 316 використовується виключно і тільки для операцій обов’язкового продажу валюти, тоді після відміни такого дійсно відпаде потреба у застосуванні субрахунка 316. Якщо ж за субрахунком 316 обліковуєте інвалюту, яка підлягає розподілу, – тоді надходження валюти на розподільчий рахунок фіксуєте за субрахунком 316. 

Важливо: податківці як правило не розглядали розподільчий рахунок як рахунок підприємства. Вони орієнтувалися на надходження інвалюти на поточний рахунок.

Чи вважає підприємство розподільчий рахунок «своїм» важливо і для валютного контролю. В рішеннях суду (див. зокрема, постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 23.01.2019 р. у справі № 0440/5163/18, постанову Верховного суду від 16.05.2018 р. у справі №80131935/17 (К/9901/788/17)) зустрічаються висновки, що датою зарахування валютної виручки вважається зарахування її на відповідний валютний рахунок. Подальший рух коштів з валютного на поточний рахунок юридичної особи, у тому числі і з використанням розподільчого рахунку, свідчить про використання коштів вже на території України в перерахунку на національну валюту і не може вважатись первинним надходженням коштів внаслідок виконання зовнішньоекономічних контрактів. Тобто для цілей валютного нагляду експортної операції зарахуванням виручки буде її зарахування на розподільчий рахунок, а не поточний.

Галина Морозовская

Ведущий эксперт по налогообложению и бухучету компании "Smile бухгалтерия".

Оставить коментарий

Расскажите о нас

Поделитесь с вашими друзьями информацией о нас и станьте нашими друзьями!