Taxes-in-Hong-Kong-Further-Info.jpg.pagespeed.ce.9XGjpjC7q4
29.01.2018 Категория: Автор: Галина Морозовская
0

Коли можна відмовитись від різниць з податку на прибуток

У 2015 та 2016 роках підприємство мало дохід до 20 млн грн, але різниці з податку на прибуток застосовувало – не приймали рішення про відмову від різниць. За 2017 р. бажаємо відмовитися від різниць (дохід не перевищує 20 млн грн). Чи є таке право на відмову зараз, а не в першому «до 20-мільйонному» році?

На жаль, відповідь не така однозначна як хотілося б. Проаналізуємо ситуацію.

Податковий кодекс України (далі — ПКУ) не містить прямої заборони відмовитися від різниць у будь-якому році безперервної сукупності років, коли дохід не перевищує 20 млн грн. Єдине зауваження– прийняти рішення про відмову можна один раз в такій безперервній сукупності років.  Дослівно з пп. 134.1.1 ПКУ: «Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу». Щоправда, у пп. 134.1.1 ПКУ сказано: «Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років».  І з цього речення можна зробити висновок, що  рішення про відмову від різниць можна прийняти якраз лише в першому році, коли дохід не перевищує 20 млн грн. І змінювати його надалі не можна аж поки дохід не перевищить 20 млн і тоді обов’язково доведеться застосовувати різниці. Тому якщо читати дослівно, то першим роком безперервної сукупності років, коли дохід не перевищує 20 млн у розглядуваній ситуації був 2015 р., і виходить саме у ньому потрібно було приймати рішення застосовувати різниці чи ні. Оскільки підприємство прийняло рішення застосовувати їх, то змінити цей підхід добровільно не може. Лиш тоді коли дохід перевищить 20 млн, а за ним, наприклад, буде рік в якому дохід складе менше 20 млн у підприємства знову з’явиться вибір – адже вибір настає саме у першому році БЕЗПЕРЕРВНОЇ сукупності років, коли дохід не перевищує 20 млн. (тож коли період буде перервано роком у якому дохід перевищить 20 млн після цього в першому періоді коли він буде менше 20 млн знову можна буде обирати).

Водночас, контролери лояльно трактують пп.134.1.1 ПКУ щодо року в якому можна відмовитися від різниць. У системі ЗІР (категорія 102.02) податківці роблять висновок, що можна відмовитися від різниць у будь-який рік (а не обов’язково перший), в якому дохід не перевищує 20 млн грн. Процитуємо.

«Чи має право платник податків, доходи якого не перевищували 20 млн. грн., але при цьому такий платник застосовував коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, визначені відповідно до положень розд. ІІІ Податкового кодексу України, прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату на другий, третій рік в безперервній сукупності років в кожному з яких розмір доходу не перевищує 20 млн. грн.?»

Коротка відповідь: «Платник податків, доходи якого від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначені за правилами бухгалтерського обліку не перевищували двадцяти мільйонів гривень, але при цьому такий платник застосовував коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розд. ІІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), має право один раз в будь-якому році безперервної сукупності років в кожному з яких розмір доходу не перевищує двадцяти мільйонів гривень прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування, та зазначити про прийняття такого рішення у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за такий податковий (звітний) рік».

Якщо дотримуватися такого підходу контролерів, то виходить, що підприємство вправі у 2017 відмовитися від різниць (хоч в попередні два їх застосовувало і при цьому дохід не перевищував 20 млн грн). Для цього потрібно прийняти наказ (розпорядження) про відмову від різниць і його реквізити вказати в окремому рядку «Наявність рішення» в декларації з податку на прибуток за 2017 р. Тоді різниці з р. ІІІ ПКУ не будуть застосовуватися допоки дохід не перевищить 20 млн грн.

 

Галина Морозовская

Ведущий эксперт по налогообложению и бухучету компании "Smile бухгалтерия".

Оставить коментарий

Расскажите о нас

Поделитесь с вашими друзьями информацией о нас и станьте нашими друзьями!