39180324a1e70f2a8962da36c47227b2
01.12.2017 Категория: Автор: Галина Морозовская
0

Безповоротна фіндопомога: чи є різниця з податку на прибуток у надавача

Підприємство – платник податку на прибуток дарує кошти фізособі, платнику єдиного податку та платнику податку на прибуток. Чи будуть різниці з податку на прибуток?

Наслідки надання безповоротної фіндопомоги з податку на прибуток залежать від того, застосовує підприємство різниці чи ні. Якщо так – вагомо кому дарують кошти, адже «подарункова» різниця працює не завше. Пояснимо.

Вплив тієї чи іншої операції на податок на прибуток залежить від того:

  • як операція відобразилася в бухобліку і відповідно вплинула на бухфінрезультат. Нагадаємо, що в бухобліку подаровані підприємством кошти збільшують витрати у підприємства-дарувальника – Дт 949 Кт 311, 301. Тож в бухобліку маємо витрати, які списують на фінрезльтат Дт 79 Кт 949;
  • чи є з податку на прибуток різниці за такою операцією. Звісно це вагомо в першу чергу для тих, хто використовує різниці з р. ІІІ ПКУ – це ті, хто мають бухдохід за минулий рік понад 20 млн грн, а також ті платники, у яких дохід не перевищив цю суму, однак вони не відмовились від різниць (пп. 134.1.1 ПКУ). У ПКУ є дві різниці за подарунками:
  • одна — подарунки неприбутковим установам та організаціям. За пп. 140.5.9 ПКУ платник податку на прибуток-дарувальник, який використовує різниці з податку на прибуток має збільшити бухфінрезультат до оподаткування на суму перевищення вартості подарованих товарів, робіт, послуг, коштів над 4% оподатковуваного прибутку попереднього року. Для розрахунку 4% беруть від суми рядка 04 декларації за попередній рік (див. ІПК ДФСУ від 09.11.2017 р. № 2573/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, ІПК ДФСУ від 08.11.2017 р. № 2552/6/99-99-15-02-02-15/ІПК). Наприклад, оподатковуваний прибуток за попередній рік (рядок 04 декларації з податку на прибуток за попередній рік) склав 600 000 грн. Тоді 4% від цієї суми – 24 000 грн (600 000 грн х 4% : 100%). Сума подарованого неприбутковим організаціям за рік склала, наприклад, 50 000 грн. Тоді збільшити бухфінрезультат треба на 26 000 грн (50 000 грн – 24 000 грн). Записують цю суму в рядку 3.1.9 додатка РІ до декларації з податку на прибуток, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 20.10.2015 р. № 897 (з урахуванням змін від 28.04.2017 р. № 467);
  • друга подарунки неплатникам податку на прибуток (крім фізосіб) і платникам податку на прибуток за ставкою 0%. За пп. 140.5.10 ПКУ бухфінрезультат до оподаткування збільшують на суму безповоротної фіндопомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) наданої неплатникам податку на прибуток (крім фізосіб) чи платникам податку на прибуток, які використовують ставку 0% відповідно до п. 44 підрозділу 4 р. XX ПКУ, крім безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг), перерахованої неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг, для яких застосовується положення пп. 140.5.9 ПКУ. Наприклад, підприємство подарувало 10 000 грн юрособі -платнику єдиного податку. Відповідно, якщо таке підприємство-дарувальник використовує різниці з податку на прибуток, то воно має збільшити бухфінрезультат до оподаткування на 10 000 грн. Записує цю різницю в рядок 3.1.10 додатка РІ до декларації з податку на прибуток.

Аналогічний підхід висловили контролери і в ІПК ДФСУ від 07.11.2017 р. № № 2550/6/99-99-15-02-02-15/ІПК та від 03.11.2017 р. № 2497/6/99-99-15-02-02-15/ІПК. Вагомо, що на бухгалтерські витрати це ніяк не впливає. Контролери відмітили: ПКУ з метою оподаткування податком на прибуток НЕ передбачено застосування ознаки розумної економічної причини (ділова мета) до операцій з надання безповоротної фінансової допомоги іншим платникам податку на прибуток на загальних підставах (за пп. 14.1.231 ПКУ розумна економічна причина (ділова мета) – причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності).

Підсумуємо: в бухобліку підприємство дарувалтник при перерахуванні безповоротної фіндопомоги відображає витрати – Дт 949 Кт 311, 301. І таку проводку фіксують не залежно від того є різниці з податку на прибуток чи ні.

Якщо підприємство не застосовує різниці з податку на прибуток (бо має бухдохід не більше 20 млн грн і відмовилось у першому році безперервної сукупності років коли дохід менше 20 млн грн від застосування різниць – прийняло рішення і зафіксувало в декларації), то наслідки від наданої безповоротної фіндопомоги як в бухобліку. Адже базу оподаткування визначають від бухфінрезультату плюс/мінус різниці з підрозділу 4 р. ХХ ПКУ (без різниць з р. ІІІ ПКУ, крім збитку попередніх періодів).

Якщо ж підприємство використовує різниці з податку на прибуток, то при даруванні комусь коштів дивиться на статус одержувача подарунка. Залежність приведемо в таблиці. Підкреслимо, ця різниця діє саме для дарувальника, який використовує різниці з р. ІІІ ПКУ.

Таблиця

Різниця з податку на прибуток за безповоротною фіндопомогою

(діє для платників податку на прибуток, які використовують різниці з р. ІІ ПКУ)

Отримувач – неплатник податку на прибуток (крім фізосіб), платник податку на прибуток за ставкою 0% Отримувач –фізособа* Отримувач – неприбуткова організація, що внесене до Реєстру неприбуткових установ та організацій

Дарувальник на вартість подарованих товарів, робіт, послуг, безповоротної фіндопомоги збільшує фінрезультат до оподаткування  на всю суму подарованого таким особам за пп. 140.5.10 ПКУ.

Різниця запрацювала з 2017 р.

Вартість подарунка, безповоротної фіндопомоги не збільшує бухфінрезультат до оподаткування (діє виключення з пп. 140.5.10 ПКУ).

Дарувальник на вартість подарованого, безповоротної фіндопомоги збільшує бухфінрезультат до оподаткування, але в сумі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього року (пп. 140.5.9 ПКУ).

Різниця діє з 2015 р.

Рядок 3.1.10 додатка РІ до декларації з податку на прибуток Рядок 3.1.9 додатка РІ до декларації з податку на прибуток

* Розглядаючи ситуації за різницею за штрафами податківці дійшли висновку, що під фізособами розуміються і фізособи – СПД (лист ДФСУ від 03.03.2017 р. № 4486/6/99-99-15-02-02-15). Щоправда ми такого підходу не поділяємо, і вважаємо, що мова йде виключно про звичайних фізосіб, а ось, якщо фізособа-СПД, то подарувавши їй товари, роботи, послуги, кошти платник податку на прибуток, який застосовує різниці змушений буде застосувати і різницю за пп. 140.5.10 ПКУ.

Завважимо, що ми розглядали ситуацію за подарованими коштами, та аналогічна картина з податку на прибуток буде і за іншими «проявами» безповоротною фіндопомоги.

Безповоротна фінансова допомога – це (пп. 14.1.257 ПКУ):

  • сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;
  • сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;
  • сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;
  • основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).

 

Галина Морозовская

Ведущий эксперт по налогообложению и бухучету компании "Smile бухгалтерия".

Оставить коментарий

Расскажите о нас

Поделитесь с вашими друзьями информацией о нас и станьте нашими друзьями!