remont-i-otdelka
11.09.2017 Категория: Автор: Галина Морозовская
0

ПДВ при передачі відремонтованого, поліпшеного орендованого основного засобу

Чи треба нараховувати ПДВ при поверненні орендодавцю об’єкта оренди разом з поліпшеннями, ремонтом у разі закінчення договору оренди? Якщо так – з якої суми нараховувати податкові зобов’язання, що буде базою?

Відповідь: Переконані, що ПДВ-облік передачі ремонтів орендованого об’єкта відрізняється від передачі поліпшень. Адже в бухгалтерському обліку – це різні об’єкти: перші створюють витрати, другі – нематеріальний актив. Пояснимо.

Безоплатна передача ПОЛІПШЕНЬ (не ремонтів) при закінченні договору оренди

У двох словах нагадаємо, що при проведенні поліпшень орендованого об’єкта, їх вартість потрапляє на субрахунок 117 (тобто створює окремий об’єкт у групі інших необоротних матеріальних активів) й амортизується. Такі приписи П(С)БО 14 «Оренда».

Тож орендарю при безоплатній передачі орендодавцю поліпшень орендованого об’єкта дійсно доведеться нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ. Однак тут потрібно чітко зрозуміти, що передається – результати робіт чи необоротний актив. Адже від цього залежатиме база оподаткування.

З 01.01.2015 р. поліпшення орендованих об’єктів в податковому обліку однозначно створюють необоротний актив, адже правила їх відображення базуються на бухобліку – а там поліпшення – це об’єкт групи «Інші необоротні матеріальні активи» (об’єкта, що числиться на субрахунку 117), як і в бухобліку. Виходить, передаючи такі поліпшення орендар безоплатно передає необоротний матактив. А раз так, то за п. 188.1 ПКУ податкові зобов’язання з ПДВ слід визначати виходячи із залишкової вартості на початок періоду вибуття об’єкта за даними бухобліку. Типово до закінчення договору оренди залишкова вартість поліпшень амортизується повністю. Тож на початок місяця вибуття об’єкта бухгалтерська залишкова вартість буде або символічна або рівна нулю.

Але податківці інакше підходять до визначення бази, вони говорять про визначення суми ПДВ «виходячи з ціни придбання товарів/послуг, використаних для такого поліпшення». Тобто розглядають як передачу результатів робіт. З цим ми погодитися не можемо. Якби поліпшення відразу передавалися орендодавцю по закінчені їх проведення – тоді це твердження податківців мало б право на життя. Але орендар в розглядуваній ситуації передає їх по закінченню договору оренди. Тож він користувався цими поліпшеннями, вони амортизувалися (споживалися) в процесі користування, тож явно усі результати поліпшувальних робіт він не передає, а лише не спожиту (тобто недоамортизовану) частину. Відповідно за операцією передачі поліпшень по закінчені договору оренди база нарахування податкових зобов’язань з ПДВ береться як для необоротних активів, тим паче що за визначенням бухобліку та ПКУ поліпшення орендованих основних засобів є необоротними матеріальними активами.

Безоплатна передача РЕМОНТІВ орендованого об’єкта при закінченні договору оренди

Нагадаємо, що при проведенні ремонтів орендар відображає витрати (Дт 23, 91, 92, 93, 94 – залежно від того де задіяний орендований об’єкт).

Як правило весь ефект від ремонтів споживається самим орендарем і орендодавцю результати не передаються. Окремого об’єкта (активам) в обліку такі витрати не створюють. Тому, вважаємо, жодних ПДВ-наслідків за такою операцією не виникає. Підкреслимо, мовимо про ситуацію, коли об’єкт повертається оскільки закінчився договір оренди, тобто ремонти окремо не передаються як тільки вони проведені. Та не виключаємо, що у контролерів може бути інша точка зору і вони стверджуватимуть, що передаються результати робіт і відповідно потрібно нарахувати на всю вартість ремонту податкові зобов’язання з ПДВ.

 

Приведемо роз’яснення контролерів щодо цього питання.

 

База з ПДВ при передачі поліпшень по завершенню договору оренди

Виходячи з ціни товарів/послуг використаних для такого поліпшення

 

(листи ГУ ДФС у Запорізькій області ДФСУ від 01.09.2015 № 3407/10/08-01-15-02-11, ДФС у Вінницькій області від 07.04.2016 р. №651/10/02-32-12-03, ДФС від 01.09.2015 р. № 3407/10/08-01-15-02-11)

Виходячи із залишкової вартості поліпшення ОЗ, яке числиться на субрахунку 117 в бухобліку об’єкта оренди

 

 

(лист ДФСУ від 05.11.2015 р.  №23622/6/99-99-19-03-02-15)

 

Р.S.: Особливості передачі ремонтів/поліпшень за компенсацію а також безоплатно, але відразу по їх проведенню не чекаючи завершення договору оренди в обліку відображають іншим чином, про що ми розповімо окремо.

Галина Морозовская

Ведущий эксперт по налогообложению и бухучету компании "Smile бухгалтерия".

Оставить коментарий

Расскажите о нас

Поделитесь с вашими друзьями информацией о нас и станьте нашими друзьями!